Advanced Cell Technology - имплантирането на стволови клетки в ретината е безопасно

Ранни резултати от първото проучване в света за лечение на очни заболявания с помощта на ембрионални стволови клетки подсказват, че метода е безопасен.

Американската компания Advanced Cell Technology заяви пред The Lancet, че двама пациенти получили импланти в ретината преди четири месеца се справя добре.

Изследвания на същата техника вече са започнали и в болницата Moorfields Eye в Лондон.

Но експерти казват, че ще изминат години преди този метод на лечение да бъде доказан за безопасен.

Целта на тези първи изследвания върху хора е да се установи, че лечението е безопасен за употреба.

Лечението взима здрави незрели клетки от човешки ембрион, манипулира ги, така че да се превърнат в клетки, които лежат на задната част на окото – ретината.

Експертите се надяват, че чрез инжектиране на тези клетки в болното око, те ще бъдат в състояние да възстановят зрението на хора с нелечими за момента болести, като заболяването на Stargardt – една от основните причини за слепота при млади хора.

Джулс Стейн от очният институт Advanced Cell Technology на Калифорнийският университет отчита първият си опит с това лечение върху хора.

В изследването участват един възрастен пациент на 70 години с дегенерация на макулата свързана с възрастта – водеща причина за слепота в развития свят – и друга пациентка на 50 години болна от Stargardt.

И двамата имали много слабо зрение и са регистрирани за слепи.

На всеки пациент са инжектирани 50 000 клетки в пигментният епител на ретината на едно от техните болни очи.

След операцията, структурни доказателства потвърждават, че клетките са се прикрепили успешно към мембраната на окото и са оцелее през целия период на проучването – 16 седмици.

Освен това, процедурата изглежда напълно безопасна, тъй като не е предизвикала никакви признаци на отхвърляне или анормален растеж на клетки.

Очаквайте продължение

Сподели своето впечатление

Сподели своето впечатление